POMOC

Słowniczek

AKOMODACJA: mechanizm przystosowania się oka do widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Soczewka zmienia swój kształt dzięki pracy mięśnia rzęskowego.

ASTYGMATYZM: trudność w zogniskowaniu obiektów znajdujących się blisko i/lub daleko, wynikająca z faktu, że ogniskowanie odbywa się na różnych płaszczyznach zamiast w jednym punkcie siatkówki, czyli taka osoba zamiast kropki widzi przecinek. Oko wówczas kształtem zbliżone jest do piłki do rugby.

BRODAWKA: inaczej tarcza nerwu wzrokowego to jajowaty lub okrągły obszar, o średnicy około 2 mm, który tworzy początkową drogę nerwu wzrokowego.

DOŁEK ŚRODKOWY SIATKÓWKI: środkowa część siatkówki odpowiedzialna za ostre centralne widzenie.

GAŁKA OCZNA: oko jako całość. Ma kształt zbliżony do kuli o średnicy około 2,5 cm.

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ (miopia): zmniejszenie zdolności widzenia z daleka.

MRUGANIE: ruch powiek podczas ich szybkiego otwierania i zamykania się. Może być wywołany uczuciem suchości oka, obecnością ciała obcego w oku, nadmiernym światłem, itp.

NADWZROCZNOŚĆ (hipermetropia): zaburzenia w widzeniu zarówno z daleka ( przy dużej nadwzroczności) jak i z bliska, kiedy akomodacja jest zwolniona. Obrazy z nieskończoności tworzone są w obszarze za siatkówką.

OSTROŚĆ WZROKU: zdolność oka do rozpoznawania symboli i liter o określonej wielkości.

OTARCIE ROGÓWKI: uszkodzenie rogówki spowodowane zadrapaniem, cięciem lub promieniami UV.

POLE WIDZENIA: obszar świata zewnętrznego, który można widzieć bez poruszania oczami lub głową w określonej odległości od punktu fiksacji. Inaczej – zbiór punktów postrzeganych przez dane oko jednocześnie.

PRĘCIKI: komórki nerwowe w siatkówce, pobudzane do działania w przyćmionym świetle.

ROGÓWKA: przeźroczysta przednia część oka, która wygląda jak szkiełko w zegarku. Bogata w zakończenia nerwowe.

SIATKÓWKA: tkanka nerwowa odbierająca wrażenia wzrokowe tak jak ekran w kinie. W takiej formie obrazy przekazywane są do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego.

SOCZEWKA: żywa soczewka oka. Umieszczona jest za tęczówką i częściowo widoczna przez źrenicę. Jej zadaniem jest skupienie promieni światła na siatkówce. Przeźroczysta z początku, z wiekiem traci na przejrzystości.

STARCZOWZROCZNOŚĆ (presbiopia): zmniejszenie zdolności widzenia z bliska. Występuje zazwyczaj u osób po 40-stce i jest skutkiem naturalnego procesu starzenia się soczewki.

STYGMATYZM: brak defektów wzroku.

ŚWIATŁOWSTRĘT: brak tolerancji na światło.

TĘCZÓWKA: kolorowa część oka, którą często chcielibyśmy zmienić. Działa jak rodzaj przysłony o zmiennej wielkości w zależności od różnych czynników, w tym intensywności światła.

TWARDÓWKA: przedłużenie rogówki na pozostałej części oka. Spełnia głównie zadanie mechaniczne podtrzymywania i ochrony oka.

WYTRZESZCZ: nadmierne wysunięcie gałki ocznej w stosunku do krawędzi oczodołu.

ŹRENICA: centralny czarny otwór w tęczówce, przez który wpada światło do oka.

ZAĆMA: proces mętnienia soczewki, który sprawia, że widzenie jest zamazane i nieostre.

Powrót